Esesman i Żydówka - Justyna Wydra
May 05, 2017
Słowa są takie tanie, kiedy wiadomo, że nie będzie dalszego ciągu.

ESESMAN I ŻYDÓWKA
Justyna Wydra
Wydawnictwo Zysk i S-ka
2015
4/5 ✰
Debora Singer nie ma zamiaru umrzeć w obozie koncentracyjnym. Kiedy w kwietniu 1943 roku dostaje się do jednego z wagonów, wiozących krakowskich Żydów do Auschwitz, bierze sprawy w swoje ręce i razem z kilkorgiem innych ludzi wyskakuje z pędzącego pociągu. Ze skręconą kostką, przez którą nie może chodzić, ukrywa się w lesie. Zupełnie nie spodziewa się ratunku, jednak sprzyja jej szczęście. A właściwie szczęście w nieszczęściu, gdyż jej wybawieniem okazuje się być esesman, Bruno Kramer.
Bruno nie zabija Debory, jak zrobiłby to każdy Niemiec i ma ku temu dwa powody. Po pierwsze - brzydzi się tym, co jego naród robi innym ludziom. Po drugie - kilka lat wcześniej to właśnie Debora uratowała mu życie.
Kiedy Debora ratowała Brunona żadnemu z nich nie przeszło nawet przez myśl, że kiedyś znów się spotkają. Kiedy Bruno ratował Deborę wyglądało to podobnie. Jednak życie jest nieprzewidywalne.

W Brunonie i Deborze czytelnik zakochuje się w zasadzie od pierwszej chwili, chociaż zupełnie inaczej jest z ich miłością. Ich miłość rodzi się powoli, rozkwita między nimi, chociaż w tamtych czasach każdy powiedziałby im, że to niemądre, może nawet niemożliwe. Oni udowadniają, że dla miłości nie ma rzeczy niemożliwych.
Przeczytałam tę książkę w jeden wieczór. Historia Brunona i Debory wciąga bez reszty. Na te kilka godzin, które spędza się z Esesmanem i Żydówką nie istnieje nic innego, naprawdę zupełnie nic innego. Jest tylko wojna i dwójka osób pochodzących z zupełnie innych światów, których połączyła głęboka miłość.
Warto jest zwrócić tu też uwagę na styl autorki. Osobiście uważam, że to naprawdę coś niesamowitego napisać książkę o takiej tematyce w tak lekki sposób, nie omijając jednocześnie realiów wojny. Odnośnie stylu muszę zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, a mianowicie przeplatanie się narracji trzecioosobowej z narracją Brunona i Debory. Coś niesamowitego! Zdecydowanie dzięki temu zabiegowi mogłam przeżyć najlepszy moment tej książki, a mianowicie słowa Dobory, które chyba tylko w swoich myślach skierowała do Brunona.
Pamiętasz tamto nasze spotkanie, Bruno? (...) Czy to wtedy się we mnie zakochałeś?
Esesman i Żydówka to kolejna książka, która trafia na listę moich ulubionych.
Na koniec mogę napisać jeszcze tylko tyle, że podtytuł tej książki to najprostsze określenie tego, co w książkach kocham - wojna i miłość. I właśnie dzięki temu połączeniu ta książka jest kolejną, która zapisała się w moim sercu.
3 komentarze
Obiecałam tak dawno, że zajrzę i przeczytam twoja recenzję o tak książce. Zdecydowanie jest dla mnie! Lubię książki z fabułą osadzona w czasach II wojny światowej. Z chęcią po nią bym sięgnęła. Może okazać się naprawdę urzekająca ❤
ReplyDeletePozdrawiam
Bookwormpl.blogspot.com
Dziękuję za piękną recenzję :) Cieszę się, że książka się podobała.
ReplyDeleteAutorka
Książka wydaje się całkiem ciekawa. Być może kiedyś po nią sięgnę.
ReplyDeleteUwielbiam Twoje recenzje <3
Pozdrawiam cieplutko i ściskam :*
M.
martynapiorowieczne.blogspot.com